Offering you a complete choice of products which include ammonium heptamolybdate powder, ammonium orthomolybdate powder, ammonium molybdate tetrahydrate powder, ammonium molybdate powder, ammonium ceric sulphate powder and ammonium dimolybdate powder.




₹ 1500 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Food Industry |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Usage | Industrial |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brand | Indian Platinum |
| Chemical Formula | (NH4)6Mo7O24 |
| Molecular Weight | 1,163.9 g/mol |



₹ 2500 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kilogram |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Usage | Laboratory |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Loose |
| Shelf Life | 3 Years |
| Color | White |
| Brand | Indian Platinum |
| Molar Mass | 196.01 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |
| Chemical Formula | (NH4)2MoO4 |



₹ 3700 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Industrial Grade |
| Physical State | Powder, Granules |
| Grade Standard | Technical Grade, Reagent Grade |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Brand | Indian Platinum |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 2 Years |
| Color | White |
We are involved in offering a wide range of premium quality Ammonium Molybdate Tetrahydrate. The offered Ammonium Molybdate Tetrahydrate is processed utilizing best in class chemical compounds and modern technology in line with the industry standards. Our given ammonium molybdenum is tested on different parameters of quality so as to deliver qualitative assured at customer’s end. Our valuable customers can avail this product at market competitive price.


₹ 3100 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kilogram |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Industrial Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade, Reagent Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Chemical Formula | (NH4)2MoO4 |
| CAS Number | 13106-76-8 |
Being a reckoned name in this domain, we are involved in offering a wide range of Hot Sale Ammonium Molybdate to our clients. Our product is compounded with an oxanion and molybdenum in its highest oxidation state and widely appreciated for its excellent working. We are offering this product at market leading prices.
Features:


₹ 1600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade | Techincal Grade |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | NH4)4Ce(SO4)42 H2O |
| CAS Number | 10378-47-9 |
| Molecular Weight | 632.555 g/mol |



₹ 990 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kilogram |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Molecular Formula | H8N2Mo2O7 |
| Packaging Type | HDPE bags |
| Density | 2.97 g/cm3 |
| Molar Mass | 339.99 g/mol |
| Physical State | Granules |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India




