Pioneers in the industry, we offer silver ammonium perchlorate powder, dichloro r22 bisdiphenyl phosphino 11 binaphthyl1r2r12diphenylethylenediaminerutheniumii, sodium lauryl ether sulphate and ammonium perchlorate from India.




₹ 2500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Particle Size | <100 µm |
| Application | Propellant |
| Packaging Details | 25kg Bag |
| Moisture | <0.2% |
| Bulk Density | 0.8 g/cm³ |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Form | Crystal |
| Grade | Technical Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Laboratory, Industrial |


₹ 1690 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Purity as NH4ClO4 | 98% |
| Chemical Type | Surfactant |
| Particle Size | <100 µm |
| Application Industry | Cosmetic |
| Application | Propellant |
| Moisture | <0.2% |
| Form | Powder |
| pH Value | 5–6 |
| Bulk Density | 0.7 g/cm³ |
| Grade Standard | Industrial Grade |







₹ 200 / KgGet Latest Price
| Purity as NH4ClO4 | 98% |
| Type | Anhydrous |
| Particle Size | <100 µm |
| Purity | 99.5% |
| Application | Propellant |
| Grade Standard | Food Grade |
| Moisture | <0.2% |
| pH Value | 4–5 |
| Bulk Density | 0.8 g/cm³ |
Get Latest Price
| Purity as NH4ClO4 | 99% |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India


