We offer antimony compounds for lot of government and non government organisation.




₹ 4300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Purity | 99 % |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Functions | Catalysts |
| Brand | Indian Platinum |
| Chemical Formula | Sb2O3 |
| Density | 5.2 g/cm3 |
| Melting Point | 656 deg C |
| Boiling Point | 1,425 deg C |
| Molar Mass | 291.52 g/mol |



₹ 4900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Purity | >99% |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Size | 25Kg |
| Boiling Point | 220.3 deg C |
| Melting Point | 73.4 deg C |
| Density | 3.14 g/cm3 |
| Chemical Formula | SbCl3 |
| Packaging type | HDPE bag |
| Molar Mass | 228.13 g/mol |



₹ 2800 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Packet |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Chemical Formula | Sb2S3 |
| CAS Number | 1345-04-6 |
| Molecular Weight | 339.72 g/mol |


₹ 1800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Brand | indian |
| Purity | 98.99 |
| Grade | Reagent Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | BAG |
| Packaging Size | 500 gm |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | S3Sb2 |
| CAS Number | 1345-04-6 |
| Molecular Weight | 339.71 |



₹ 195 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | LR Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Details | Bag of 25 Kg |
| Form | Crystal |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | bottle |
| Usage/Application | Testing |
| Brand | indian |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India



