Leading Manufacturer of cadmium metal sticks, mercuric oxide yellow, iron cadmium ingots, cadmium acetate powder, cadmium carbonate powder and cadmium iodide powder from Mumbai.




₹ 285 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Diameter | 22 mm |
| Purity | 99% |
| Brand | Indian Platinum |
| Weight | 1 Kg |
| Symbol | Cd |
| Melting Point | 320 deg C |
| Color | Silver |
| Atomic Mass | 112.411 u |
| Atomic Number | 48 |
Cadmium is a soft, malleable, ductile, bluish-white divalent metal. It is similar in many respects to zinc but forms complex compounds. Unlike most other metals, cadmium is resistant to corrosion and is used as a protective plate on other metals.



₹ 7300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Details | Drum of 500 ml |
| Form | Powder |
| Brand | indian |
| Purity | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
| quality packing | great value for money |
| Color | Orange |


₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Metal Type | Iron |
| Purity | 99.95% |
| Material | Cadmium |
| Usage | Industrial |
| Symbol | Cd |
| Weight | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Indian Platinum |



₹ 650 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Usage | Industrial, Commercial |
| Physical State | Granules |
| Purity | 99% |
| Brand | Indian Platinum |
| Release Type | Controlled |
| Grade Standard | Technical Grade, Reagent Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Molecular Formula | Cd(CH3COO)2 |
| Molar Mass | 230.5 g/mol |
| Melting Point | 255 deg C |
Cadmium Acetate is produced by the reaction of acetic acid with cadmium metal or oxide, or by treating cadmium nitrate. The dihydrate is obtained by dissolving cadmiummetal or oxide in acetic acid, followed by crystallization.



₹ 600 / kgsGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 kgs |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Technical Grade, Bio-Tech Grade, Reagent Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Form of Chemicals | Powder |
| Color | White |
| Chemical Formula | CCdO3-2 |
| Molecular Weight | 172.41 g/mol |
Cadmium Carbonate(CdCO3) is a white crystalline powder, insoluble in water, soluble in acid used as a starting compound for other cadmium salts.



₹ 3000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade Standard | Technical Grade, Reagent Grade |
| Usage | Industrial, Commercial |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Purity | 99% |
| Chemical Formula | CdI2 |
| Molecular Weight | 366.22 g/mol |
| Density | 5.64 g/cm3 |
| Boiling Point | 742 deg C |
Cadmium Iodide, CdI2, is a chemical compound of cadmium and iodine. It is notable for its crystal structure, which is typical for compounds of the form MX2 with strong polarization effects.



₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade, Reagent Grade, Technical Grade |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Chemical Formula | CdCl2 |
| Molecular Weight | 183.32 g/mol |
| Density | 4.05 g/cm3 |
| Melting Point | 564 deg C |
Cadmium Chloride is a white crystalline compound of cadmiumand chlorine, with the formula CdCl2. It is a hygroscopic solid that is highly soluble in water and slightly soluble in alcohol. Although it is considered to be ionic, it has considerable covalent character to its bonding.
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India





