Offering you a complete choice of products which include ethyl pyruvate liquid and methyl pyruvate powder.




₹ 4950 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Form | Liquid |
| Brand | Indian Platinum |
| Density | 1.045 g/cm3 |
| Molecular Weight | 116.11 g/mol |
| Packaging Size | 100 gm |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Molecular Formula | C5H8O3 |
We are providing a quality proven range of Ethyl Pyruvate to our prestigious clients. These products are designed as per the industry defined norms at our vendors end and available in various specific patterns. In addition to this, we are offering these products at the leading market price range within the committed period of time.
Features:



₹ 7000 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Grade | Lab Grade |
| Boiling Point | 135 deg C |
| Purity/Concentration | 99% |
| Packaging Size | 100 gm |
| Density | 1.13 g/cm3 |
| Brand | Indian Platinum |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Form of Chemicals | Liquid |
We are engaged in formulating Methyl Pyruvate which is highly acclaimed for its stable and high reactivity. Procured from genuine vendors, we use good quality of raw material in the formulation of our chemical. Furthermore, it is formulated in accordance with international standards and is delivered on time.
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India
