Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer thulium oxide powder, indium sulfide powder, indium phosphide powder, indium sulphide powder, iridium chloride powder and indium sulphate powder.




₹ 15000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Particle Size | <100 µm |
| Moisture | <0.1% |
| Bulk Density | 0.8 g/cm³ |
| Application | Industrial |
| Type | Powder |
| Colour | White |
| Pack Type | PP Bag |
| Purity as NH4ClO4 | 98% |
| Purity | 99% |


₹ 200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Form | Spherical |
| Production Method | Water Atomized |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Purity | ≥99% |
| Application | Chemical |
| Packaging Type | Packet |
| State of Matter | Liquid |
| Molecular Formula | In2S3 |
| Melting Point | 1,050 deg C |
Indium(III) Sulfide is the inorganic compound with the formula In2S3. Three different structures ("polymorphs") are known: yellow, α-In2S3 has a defect cubic structure, red β-In2S3 has a defect spinel, tetragonal, structure, and γ-In2S3 has a layered structure. The red, β, form is considered to be the most stable form at room temperature, although the yellow form may be present depending on the method of production. Like related covalent solids, In2S3 is insoluble in all solvents. It is attacked by acids and by sulfide. It is slightly soluble in Na2S.
Indium sulfide was the first indium compound ever described, being reported in 1863. Reich and Richter determined the existence of indium as a new element from the sulfide precipitate.



₹ 2000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Purity | 99.9% |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Packet |
| State of Matter | Granular |
| Molar Mass | 145.792 g/mol |
| Molecular Formula | InP |
| Density | 4.81 g per cm3 |
| Melting Point | 1062 deg C |



₹ 190 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Laboratory |
| Solubility | Insoluble in water |
| Molecular Formula | In2S3 |
| Melting Point | 1,050 Degree C |
| Density | 4.9 g/cm3 |
| Molar Mass | 325.82 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 7250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Agricultural |
| Packaging Details | 50kg Bag |
| Usage | Laboratory |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 500 gms |
| Grade Standard | Technical Grade |





₹ 160 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade | Industrial |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Packet |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Usage | Laboratory |
| Physical State | Crystals |
| Form of Chemicals | Powder |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Formula | In2SO43 |
| Density | 3.44 g/cm3 |



₹ 95 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Gram |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Packet |
| State of Matter | Granular |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Solubility | Insoluble in water |
| Melting Point | 1910 Degree C |
| Molar Mass | 277.64 g/mol |
| Molecular Formula | In2O3 |
Indium oxide (also known as indium sesquioxide, or In2O3) is a yellow colored powder. It is a stable ceramic-like material that is insoluble in water. Indium oxide is an n-type semiconductor and thus can be used as a resistive element in integrated circuits. It also is used to form heterojunctions with materials like p-InP, n-GaAs, n-Si, and other semiconductors.
Features:



₹ 95 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Packet |
| Purity | 99.9% |
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 500gms |
| Molecular Formula | H2InN3O10 |
| Molecular Weight | 318.85 g/mol |
Product Description:
It gives us immense pleasure to make available Indium III Nitrate Hydrate Extrapure to our clients, which is available at cost-effective prices. Our professionals make sure that all of our chemicals are well tested on different parameters before being delivered to the clients. Owing to their non-corrosive nature, efficacy and reactivity of Indium III Nitrate Hydrate Extrapure, it finds wide application in different industries.





₹ 1110 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Purity | 99.9 % |
| Ingot Weight | 2.5 kg |
| Form | Indium Chloride Powder |
| Application | Semiconductor |
| Packaging Type | Vacuum Pack |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Laboratory |
| Physical State | Powder |
| Density | 3.46 g/mL |
Ajai Bros & Co. is one of the leading manufacturers and suppliers of Indium Chloride that comes in the form of white flakes. Colorless and exothermic in nature, the proffered chemical is used in the organic synthesis as Lewis acid. Prepared and packed under the supervision of our professionals, indium chloride is appraised for its absolute chemical composition and longer shelf life.
Features:





₹ 360 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | Laboratory |
| Packaging Size | 500 gms |
| Physical State | Powder |
| CAS Number | 207398-97-8 |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Formula | In(NO3)3 |
| Molecular Weight | 300.83 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |
We are pioneers in offering Indium Nitrate to our esteemed patrons. Offered range is formulated using high quality chemicals like nickel that is prepared by dividing spongy nickel particles and leaching them along with aluminum under extreme conditions. Clients can avail the entire range at nominal price.
Features:



₹ 19.98 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Gram |
| Grade | Lab Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 99.9% |
| Manufacturer | Indian Platinum |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | Gd(NO3)3.6H2O |
| CAS Number | 94219-55-3 |
| Molecular Weight | 343.26 g/mol (anhy) |
| Density | 2.3 g/cm3 |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India









