We are a leading Manufacturer of corrosion inhibitor chemical, nla naphtha lubricity additive, diesel lubricity additive, gear oil additives, pour point depressant (ppd) and octane booster ferrocene from Mumbai, India.



₹ 300 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Packaging Sizes | 1 Litre |
| Application system | Crude and Oil Transport Pipeline |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Grade | AR |
| Color | Amber |
| Country of Origin | Made in India |
Corrosion inhibitors are chemicals added to crude oil pipelines to:
Prevent internal corrosion of carbon steel pipelines caused by water, CO₂, H₂S, salts, and acids.
Extend pipeline lifespan.
Minimize downtime, leaks, and environmental hazards.
Reduce maintenance and replacement costs.



₹ 300 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Packaging Sizes | Can of 5 Litre |
| Product type | Lubricity Additive |
| Brand | Indian Platinum Pvt. Ltd |
| Grade | Chemical Grade |
| Form | Liquid |
| Purity | 97% |




₹ 250 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Additive Type | Friction Modifier |
| Form | Liquid |
| Packaging Sizes | Bottle of 1 Litre |
| Product type | Oil Field Chemical |
| Features | Organic and Eco-friendly |
| Grade | Industrial |
| Temperature | Flash Point: 182 Deg Cel |
| Brand | INDIAN PLATINUM |
| Country of Origin | Made in India |
|



₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Gear Type | Automotive Gear, Spiral Bevel, Industrial Gear |
| Form | Liquid Concentrate |
| Chemistry | Polymer |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Flash Point | 200°C |
| Origin | Indian Make |
Automotive manual transmission and differential oils
Industrial gear oils and enclosed gear systems
Heavy-duty gearboxes operating under high loads
Wind turbine and off-highway gear applications
Customized gear oil formulations



₹ 500 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Chemistry | Copolymer |
| Application | Engine Oil, Gear Oil |
| Form | Liquid |
| Pack Size | 25 kg |
| Pour Point Reduction | Up To 9°C |



₹ 500 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Brand | Indian Platinum Pvt. Ltd |
| Grade | Chemical Grade |
| Pack Size | 25 Litre |
| Pack Type | Drum |
| Form | Liquid |

₹ 200 / BundleGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Bundle |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Physical State | Liquid |
| Packaging Size | 1kg |
| Packaging Type | Drum |
| Brand | Indian Platinum |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India





