Providing you the best range of perchloric acid for diamond cleaning, refinery catalysts , adhesives, copper chromite powder, palladium on alumina, palladium 10% on alumina and platinum palladium catalyst with effective & timely delivery.




₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Purity | 70 % |
| Grade Standard | Laboratory |
| Physical State | Liquid |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Packaging Size | 1 lit |
| Packaging Type | Glass bottle |
| Molar Mass | 100.46 g/mol |
| Chemical Formula | HClO4 |
| Density | 1.67 g/cm3 |
We have been working with the individual aspect of our customers demand and hence been deeply cherished as one of the sole and eminent dealers of Perchloric Acid.



₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Purity | 99% |
| Feature | Bag |
| State of Matter | Crystals, Solid |
| Usage | Industrial |
| Categories | Adhesives |
| Brand | Indian Platinum |
| Temperature | Up to 750 deg C |



₹ 1800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Usage | Industrial |
| Physical State | Liquid |
| Packaging Size | 25Kg |
| Molecular Formula | Cu2Cr2O5 |
| CAS Number | 12053-18-8 |





₹ 36900 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Physical State | Granules |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Density | 12.02 g/cm3 |
| Melting Point | 155.2 deg C |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Indian Platinum |



₹ 340 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Gram |
| Physical State | Granules |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | HDPE bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Atomic Number | 46 |
| Melting Point | 1555 deg C |
| Atomic Mass | 106.42u +- 0.01u |


₹ 16900 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Physical State | Granules |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage | Commercial, Industrial |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Purity | 99% |
| Melting Point | 1555 deg C |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Indian Platinum |
| Linear Formula | Pd |
We manufacturing Palladium Catalysts for De-Oxygenation / Dehydrogenation. These catalysts remove oxygen traces from nitrogen gas stream by reacting with hydrogen and forms water. Offered in 3-5 mm ball shape with 0.3% or 0.5% palladium, these catalysts are applicable for deoxidation or dehydrogenation form inert gas stream.



₹ 2850 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity | 99% |
| Usage | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Density | 2.19 g/cm3 |
| Chemical Formula | Pd(CH3COO)2 |
| Melting Point | 205 deg C |
| Grade | AR and LR |
| CAS Number | 3375-31-3 |



₹ 1500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | grams |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 16000 / KgGet Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 99% |
| Type | Powder |
| Colour | white |
| Application | Industrial |



₹ 29000 / BagGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Bag |
| Form | Powder |
| Brand | Indian Platinum |
| Color | White |
| Pack Type | Loose |
| Grade | A |
| Purity | 99% |
| Shelf Life | 2 Years |
₹ 1990 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Details | 25kg Bag |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Industrial |
| Shelf Life | coustomized |
| Country of Origin | Made in India |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India









