Pioneers in the industry, we offer sodium tungstate dihydrate, tungsten trioxide powder, sodium molybdate powder and iron acetate or ferric acetate solution from India.




₹ 1990 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kilogram |
| Brand | Indian Platinum |
| Purity | 99% |
| Usage | Commercial, Industrial, Laboratory |
| Grade | A |
| Molecular Weight | 293.82 g/mol |
| pH Value | 8.0 (min) ( 5%) |
| Melting Point | 698 deg C |
| Shelf Life | 2 Years |
| CAS Number | 13472-45-2 |
| Grade Standard | Technical Grade, Reagent Grade, Bio-Tech Grade |



₹ 3700 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5000 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 10 g |
| Color | Pale yellow Powder |
| Purity | 99.9% |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 1990 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade Standard | Technical Grade, Bio-Tech Grade, Reagent Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Molar Mass | 205.92 g/mol |
| Solubility | 84 g/100 ml (100 deg C) |
| Physical State | Granules, Powder |
| Formula | Na2MoO4 |



₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg, 50 kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Molar Mass | 235.998 g/mol |
| Usage/Application | Animal field |
| Molecular Formula | C4H6FeO4 |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India


