We manufacture various Zinc salts like Zinc Oxide, Zinc Sulphate, etc.




₹ 95 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Type | Heptahydrate |
| Purity/Concentration | 99% |
| Zinc (Zn) Content | 21% |
| Grade | Industrial |
| Form | Powder, Crystals, Granules |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Molar Mass | 161.47 g/mol |
| Density | 3.54 g/cm3 |
| Boiling Point | 740 deg C |



₹ 290 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade Standard | Technical Grade, Reagent Grade |
| Product Type | API |
| Zinc Strength | 20 mg |
| Dosage Form | Tablet |
| With Vitamins | With B Complex |
| Pack Size | 10x10 Tablets |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Solubility | 1.5 g/100 mL |
| Density | 1.74 g/cm3 |
Zinc Acetate is the chemical compound with the formula Rh2(ACO)4, where ACO is the acetate ion (CH3CO-2). This dark green powder is slightly soluble in polar solvents, including water. It is used as a catalyst for cyclopropanation of alkenes.
Features:



₹ 3900 / PieceGet Latest Price
| Packaging Size | 25 g |
| Packaging Type | BOX |
| Grade | Industrial |
| Weight | Coustomized |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 110 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kilogram |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Form | Powder |
| Boiling Point | ~125 deg C (257 deg F; 398 K) |
| Melting Point | 110 Degree C |
| Molar Mass | 189.36 g/mol |
| Formula | Zn(NO3)2 |



₹ 450 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Physical State | Crystals |
| Brand | Indian Platinum |
| Purity | 99% |
| Chemical Formula | [(C2H5)2NCS2]2Zn |
| CAS Number | 14324-55-1 |
| Molecular Weight | 361.93 g/mol |
| Melting Point | 178-181 deg C (lit.) |
| Usage | Laboratory, Industrial, Commercial |


₹ 99 / kgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Molecular Formula | H12N2O12Zn |
| Physical State | Liquid |
| Grade Standard | Technical Grade, Bio-Tech Grade, Reagent Grade |
| CAS Number | 10196-18-6 |
| Molecular Weight | 297.48 g/mol |




₹ 4500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Packaging Size | 1 g |
| Thickness | 1mm |
| Material | Platinum Foil |
| Colour | Silver |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 450 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Form | Powder |
| Grade Standard | laborotry |
| Usage/Application | industry |
| Size | 100 gm |
| Color | grey |



₹ 99 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Material | Hygroscopic |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Physical State | Crystals |
| Usage | Industrial |
| Purity | 99.9 % |
| Packaging Type | Bag |
| Chemical Formula | ZnSO4.7H2O |
| CAS Number | 7446-20-0 |



₹ 300 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Plastic |
| Chemical Name | THYMOL BLUE INDICATOR |
| Categories | Agrichemicals |
| Solubility | Insoluble in water |
| Melting Point | 221-224 DegreeC (430-435 DegreeF; 494 |
| Cas-No | 76-61-9 |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Molecular Formula | 466.6 g/mol |



₹ 270 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kilogram |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Molecular Formula | ZnCO3 or CO3Zn |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Indian Platinum |
| Density | 4.4 g/cm3 |
| State | Powdered |
| Molar Mass | 125.38 g/mol |
| Physical State | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
We are the manufacturer and supplier of Zinc Carbonate. The Zinc Carbonate available with us is safe to use and skin-friendly. We have been consistently exporting the Zinc Carbonate to the international market at affordable prices This product is widely applauded by the customers for their purity, balanced composition and longer shelf life.



₹ 360 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500- gm |
| Color | White |
| Grade | Industrial |
| Packaging Type | Bottles |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Purified Water |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India










