We are a leading Manufacturer of activated nickel catalyst, nickel sulphate powder, nickel sulfamate solution, nickel electroplating salt, nickel nitrate granules and nickel carbonate powder from Mumbai, India.




₹ 1500 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kilogram |
| Purity | 99% |
| Physical State | Granules |
| Usage | Industrial, Commercial |
| Grade Standard | Reagent Grade, Analytical Grade, Technical Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Loose |
| CAS Number | 7440-02-0 |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Formula | Ni |
The ready-to-use Activated Nickel Catalyst also known as Raney/Sponge Nickel metal catalyst supplied as a suspension in water is widely used in food, pharmaceuticals, aromatic, petrochemicals and fine organic chemical industries.



₹ 2900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Physical State | Powder |
| Brand | Indian Platinum |
| CAS Number | 10101-97-0 |
| Solubility | Insoluble in water |
| Molecular Formula | NiSO4 |
| Molecular Weight | 280.854 g/mol |
| Melting Point | 100 deg C |
| Ec No | 232-104-9 |
| Boiling Point | 840 deg C |
| Molar Mass | 154.75 g/mol |
Our organization is engaged in offering a wide range of Nickel Sulphate that is processed as per the set quality norms and standards. Apart from this, the offered product is also used in other applications like electroplating, Organic chemical synthesis, metal coloring, dye mordant, manufacturing other nickel salts, ni-cd battery. We offer nickel sulphate to clients as per their needs. In order to ensure the quality of the product, the entire range is tested on various quality parameters before the final delivery at the clients end. Clients can avail the offered product at reasonable price.
Features:






₹ 1900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Form | Crystals |
| Grade | Electroplating Grade |
| Packaging Size | 200 L |
| Nickel Content | 300 g/L |
| Application | Electroforming |
| Purity | 99.5% |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Liquid |
| Usage | Laboratory |



₹ 1750 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Categories | Agrichemicals |
| Packaging Type | Packet |
| Density | 8.9 g/cm3 |
| Solubility | Insoluble in water |
| Molecular Weight | 58.71 g/mol |
| Physical State | Granules |
Owing to a long-term destination for our business, we are engaged in offering a wide gamut of Nickel Electroplating Salt. The offered nickel salt is processed using the finest quality chemical compounds and cutting edge technology in adherence with industry norms. Our provided nickel salt is packed with high precision so as to meet the industry quality norms. Moreover, this nickel salt is checked against varied quality measures in order to ensure its quality.
Features:



₹ 3000 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kilogram |
| Purity | 99% |
| Physical State | solid |
| Form of Chemicals | Granules |
| Brand | Indian Platinum |
| CAS Number | 13478-00-7 |
| Density | 2.05 g/cm3 |
| Melting Point | 56.7 deg C |
| Boiling Point | 136.7 deg C |
| Molecular Formula | Ni(NO3)2 |
| Molecular Weight | 290.791 g/mol |



₹ 1250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Usage | Laboratory |
| Physical State | Powder |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade Standard | Technical Grade |
| CAS Number | 958638-02-3 |
| Molecular Formula | NiCO3 |
| Melting Point | 205 Degree C |
| Density | 4.39 g/cm3 |
| Molar Mass | 118.702 g/mol |
| EC Number | 222-068-2 |



₹ 600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Green |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Plastic Can |
| Plating Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Physical State | Granules |



₹ 1100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 98.05% |
| Physical State | Powder |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 650 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Gram |
| Packaging Size | 500 g |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Indian Platinum |



₹ 4500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Usage/Application | Laboratory |
| Physical State | Powder |
| Material | Nickel |
| Brand | Indian Platinum |
| Color | Black |
| Shelf Life | 5 years |
| Packaging Size | 1 Kg and 10 Kg |



₹ 2300 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 250 Kilogram |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | 25kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Density | 3.46 g/cm3 |
| CAS Number | 12003-78-0 |
| Melting Point | 1350 deg C |
| Molecular Weight | 85.67 g/mol |
Raney Nickel also called spongy nickel, is a fine-grained solid composed mostly of nickel derived from a nickel-aluminium alloy. A variety of grades are known, but most are gray solids. Some are pyrophoric, most are used as air-stable slurries. Raney nickel is used as a reagent and as a catalyst in organic chemistry. It was developed in 1926 by American engineer Murray Raney for the hydrogenation of vegetable oils.
Features:



₹ 1200 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Granules |
| Brand | Indian Platinum |
| CAS Number | 13478-00-7 |
| Molecular Formula | Ni(NO3)2 |
| Molecular Weight | 182.701 g/mol |
| Melting Point | 56.7 deg C |
| Boiling Point | 136.7 deg C |
Nickel Nitrate is the inorganic compound Ni(NO3)2 or any hydrate thereof. The anhydrous form is not commonly encountered, thus "nickel nitrate" usually refers to nickel(II) nitrate hexahydrate. The formula for this species is written in two ways. Ni(NO3)2.6H2O and, more descriptively [Ni(H2O)6](NO3)2. The latter formula indicates that the nickel(II) center is surrounded by six water molecules in this hydrated salt. In the hexahydrate, the nitrate anions are not bonded to nickel.
Features:



₹ 2800 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Solid |
| Usage | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| PH Value | 9 - 11 (H2O, 20 deg C) suspension |
| Density | Greater than 1.2 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
To retain our goodwill in clients' consideration, we are manufacturing and supplying an excellent range of Nickel Catalyst.
Uses:
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India











