Offering you a complete choice of products which include ruthenium trichloride powder, ruthenium 0.5% on alumina, ruthenium metal powder, ruthenium black powder, ruthenium nitrosyl chloride hydrate powder and ruthenium oxide powder.




₹ 1950 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Gram |
| Packaging Size | 50 g |
| Functions | Catalysts |
| Packaging Type | Loose |
| Brand | Indian Platinum |
| Form of Chemicals | Granules |
| Molar Mass | 261.47 g/mol |
| Molecular Formula | RuCl3.3H2O |
| Grade | Reagent Plus |
We are instrumental in offering a wide Range of Ruthenium Compounds like, assortment of Ruthenium Trichloride. The offered trichloride is formulated with the combination of basic chemical compounds and technically advanced machines. Clients can avail the entire range of ruthenium trichloride at market leading price.
Features:





₹ 150 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Gram |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Loose |
| Functions | Antioxidants |
| Color | Black |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Form of Chemicals | Powder |
| Categories | Oil Field Chemicals, Agrichemicals |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 90 % |
We are one of the affluent organizations actively engaged in offering an excellent quality Ruthenium 0.5% on Alumina (2% / 3% / 5% / 10%). The offered product is composed of hydrated magnesium silicate and sophisticated technology that guarantee the highest level of quality and purity. Our offered powder is processed by our professionals in accordance with international standards and norms.
Features:


₹ 2000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Packaging Size | 50 g |
| Physical State | Powder |
| Usage/Application | Technical |
| Brand | Indian Platinum |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Weight | 101.07 g/mol |
| Melting Point | 2500 deg C |
| Boiling Point | 4900 deg C |



₹ 2100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Packaging Size | 50 g |
| Packaging Type | Bag |
| Color | Black |
| Usage | Industrial |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade, Reagent Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Surface Area | 38 - 48 m2/g |
| Linear Formula | Ru |
| CAS Number | 7440-18-8 |



₹ 1800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Formula | Ru(NO)Cl3.xH2O |
| Molecular Weight | 237.44 g/mol |
| Melting Point | 180 deg C (dec.) (lit.) |
| CAS Number | 32535-76-5 |
| EC Number | 242-651-5 |



₹ 5500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Packaging Size | 50 g |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Form of Chemicals | Slurry |
| Density | 6.97 g/cm3 |
| Boiling Point | 1,200 deg C |
| Molar Mass | 133.07 g/mol |
| Molecular Formula | RuO2 |
| Physical State | Powder |



₹ 220 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Packaging Type | Loose |
| Functions | Catalysts, Lubricants |
| Color | Black |
| Brand | Indian Platinum |
| Categories | Adhesives, Oil Field Chemicals |
| Molar Mass | 101.07 g/mol |
| Molecular Formula | Ru/C |
By keeping track with market development, we are involved in providing superior quality Ruthenium on Carbon 1 % / 5 % / 10 %. The offered product is formulated by our skilled professionals as per the international standards of quality. The entire range of ruthenium on charcoal 5% is stringently tested by our quality controllers on predefined quality parameters at our hi tech quality testing labs.
Features:



₹ 750 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Commercial, Laboratory, Industrial |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Reagent Grade, Bio-Tech Grade, Technical Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Molar Mass | 786.35 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |
| Formula | [(NH3)5RuORu |
Ruthenium Salt is a chemical element with symbol Ru and atomic number 44. It is a rare transition metal belonging to the platinum group of the periodic table. Like the other metals of the platinum group, ruthenium is inert to most other chemicals. The Baltic German scientist Karl Ernst Claus discovered the element in 1844 and named it after his homeland, the Russian Empire. Ruthenium is usually found as a minor component of platinum ores; the annual production is about 20 tonnes. Most ruthenium produced is used in wear-resistant electrical contacts and thick-film resistors. A minor application for ruthenium is in platinum alloys and as a chemistry catalyst.
Features:




₹ 900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Physical State | Powder |
| Purity | 90% |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Formula | RuS2 |
| Molar Mass | 165.2 g/mol |
| CAS Number | 12166-20-0 |
| EC Number | 235-318-0 |



₹ 1900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Purity | 99% |
| Chemical Formula | (C5H7O2)3Ru |
| CAS Number | 14284-93-6 |
| Density | 1.54 g/cm3 |
| Melting Point | 260 deg C |
| EC Number | 238-193-0 |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Molar Mass | 398.39 g/mol |



₹ 1600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Grade | Industrial Grade |
| Usage | Industrial, Laboratory, Commercial |
| Physical State | Powder |
| Purity | 99% |
| Molar Mass | 481.78 g/mol |
| Molecular Formula | I3Ru |
| Brand | Indian Platinum |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 10000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Form Of Chemicals | Granules |
| Feature | Bag |
| Weight | Oil Resistant |
| Molar Mass | 640.53 g/mol |
| Molecular Formula | C30H24N6Cl2Ru.6H2O |
| Packaging Size | 20 kg |





₹ 2190 / BagGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Bag |
| Feature | Bag |
| State of Matter | Granular |
| Weight | Oil Resistant |
| Brand | Indian Platinum |
| Formula | RuCl3.xH2O |
| Molar Mass | 207.43 g/mol |
We offer Ruthenium(III) chloride hydrate chemical compound with the formula RuCl3 and more commonly refers to the hydrate RuCl3·xH2O at competitive rates. Our rates are much lower than other companies which offer similar product. Please get in touch to get the quotation.



₹ 1250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Functions | Antioxidants |
| Usage | Laboratory |
| Physical State | Granules |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Molecular Weight | 101.07 g/mol |
| Grade Standard | Reagent Grade, Technical Grade, Bio-Tech Grade |
| Physical State | solid, Granules |
| Usage | Industrial, Commerical, Laboratory |
We are an unparalleled name in offering a premium quality Ruthenium On Alumina . The offered product formulated using supreme class ingredient as per the set industry norm. We offer these products in various customized formats at affordable prices.
Features:



₹ 1500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Functions | Antioxidants |
| Categories | Agrichemicals |
| Purity | 90% |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Formula | C20H16Cl2N4Ru.xH2O |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Weight | 484.34 g/mol |



₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Packaging Details | 500gm Bottle |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage/Application | Lab |
| Chemical Formula | A |
| Packaging Type | Loose |



₹ 2000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Physical State | Liquid |
| Molar Mass | 340.8 g/mo |
| Molecular Formula | RuBr3 |
| Brand | Indian Platinum |



₹ 990 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Size | as per recuirment |
| Packaging Type | Bag |
| Material | Rutheniumii Chloride |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Chemical |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Industrial, Laboratory, Commercial |
| Physical State | Granules |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Molecular Weight | 101.07 g/mol |
| Thermal Expansion | 25 deg C 6.4 micrometer/(mK) |
We are an unparalleled name in offering a premium quality Ruthenium On Alumina 5%. The offered product formulated using supreme class ingredient as per the set industry norm. We offer these products in various customized formats at affordable prices.
Features:
₹ 1990 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Pack |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | Yes |
| Purity | 99% |
₹ 1300 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Gram |
| Packaging Type | Pack |
| Packaging Size | 25kg |
| Manufacturer | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 99% |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India
















