Our range of products include 1 kg lead acetate powder, silver hexafluorophosphate powder and lead (ii) acetate trihydrate.








₹ 395 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Purity % | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 1 kg |
| Melting Point | 280 deg C |
| Usage | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Weight | 379.333 g/mol |
| Form | Powder |
| Density | 3.25 g/cm3 |
| Molecular Formula | C4H6O4Pb |



₹ 90 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Gram |
| Ag Content | ≥99.5% |
| Form | Spherical |
| Particle Size | 1–5 µm |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Application | Conductive Ink |
| Appearance | Silver Grey Powder |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Industrial |
| Melting Point | 102 deg C |
| Molecular Formula | AgPF6 |



₹ 350 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Purity % | 99% |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| CAS No | 6080 56 4 |
| Chemical Formula | Pb(CH3COO)2.3H2O |
| Physical State | Powder |
| Country of Origin/Make | Made in India |
| Color | White Crystalline powder |
| Shelf life | 5 years |
| Molecular Weight | 379.33 |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India

