Pioneers in the industry, we offer lead nitrate pure, extra pure lead nitrate, lead nitrate powder, lead monoxide powder and tin fluoride powder from India.




₹ 220 / kgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Laboratory |
| Molecular Formula | Pb(NO3)2 |
| Molecular Weight | 331.208 g/mol |
| Density | 4.53 g/cm3 |



₹ 230 / kgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 kg |
| Purity | Greater than 99% |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Laboratory |
| Molecular Weight | 331.208 g/mol |
| Melting Point | 470 deg C |
| Molecular Formula | PB(NO3)2 |
Extra Pure Lead Nitrate is an inorganic compound with the chemical formula Pb(NO3)2. It commonly occurs as a colourless crystal or white powder and, unlike most other lead(ii) salts, is soluble in water.
The main use was as a raw material in the production of pigments for lead paints, but such paints have been superseded by less toxic paints based on titanium dioxide. Other industrial uses included heat stabilisation in nylon and polyesters, and in coatings of photothermographic paper. Since around the year 2000, lead(ii) nitrate has begun to be used in gold cyanidation.



₹ 230 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kilogram |
| Purity | Greater than 99% |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial |
| Molecular Weight | 331.208 g/mol |
| Melting Point | 470 deg C |
| Density | 4.53 g/cm3 |
| Molecular Formula | N2O6Pb |



₹ 230 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kilogram |
| Purity | 98% |
| Packaging details | 25Kg Bag |
| Grade | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Type | Packet |
| Density | 4.53 g/mol3 |
| Solubility | Insoluble in water |
| Melting Point | 470 Degree C |
| Molecular Weight | 331.208 g/mol |
Being the preferred choice of our customers, we are engaged in offering Lead Nitrate that is processed in accordance with the set industry procedures. It finds a major application as an oxidant in organic chemistry and is highly effective in improving the leeching process in gold cyanidation. Lead nitrate is provided in standardized packaging to prevent various kinds of impurities.
Features:



₹ 190 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Purity | 99 |
| Chemical Formula | PbO |
| CAS Number | 1317-36-8 |
| Molecular Weight | 223.20 |
| Density | 9.53 |
| Appearance | A Heavy Yellow or Orange Coloured Powder |
| Solubility | Clear and Colorless |
| Boiling Point | 1470 C |



₹ 5500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99 % |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | F2Sn |
| CAS Number | 7783-47-3 |
| Molecular Weight | 156.71 g/mol |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India




