We are a leading Manufacturer of pilcure zdc powder, phospho molybdic acid and potassium disulfate powder from Mumbai, India.



₹ 3550 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Packaging Size | 20 Kg |
| CAS Number | 14324-55-1 |
| Molecular Formula | C10H20N2S4Zn |
| Molecular Weight | 361.93 g/mol |
| Usage | Industrial |
| Einecs-No | 238-270-9 |
| Melting Point | 173 - 176 deg C |



₹ 5000 / kgsGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 kgs |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Laboratory |
| Chemical Formula | H3PMo12O40 |
| CAS Number | 12026-57-2 |
| Brand | Indian Platinum |
| Molecular Weight | 1825.25 g/mol (anhydrous) |
| Melting Point (MP) | 79-90 deg C |
| EC Number | 234-713-5 |
| Density | 1620 g/cm3 |



₹ 320 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Purity | 99.9% |
| Packaging Type | HDPE bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| CAS Number | 7790-62-7 |
| Usage/Application | Industrial |
| Melting Point | 325 Degree C |
| Molecular Formula | K2S2O7 |
| Molecular Weight | 254.32 g/mol |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India

