Pioneers in the industry, we offer lead oxide powder, stannous iodide powder, yttrium oxide powder, gadolinium oxide powder, lanthanum oxide powder and stannous tin oxide powder from India.




₹ 370 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Color | Orange |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Purity % | 99% |
| Molecular Weight | 685.60 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Laboratory |



₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Details | 500gm bottle |
| Grade | Analytical Reagent Grade |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Appearance (Colour) | White |




₹ 12 / GramGet Latest Price
| Origin Type | Synthetic |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yttrium Oxide, commonly referred to as Yttria, is a highly stable, white crystalline solid. As one of the most important rare earth compounds, it serves as a critical precursor for advanced ceramics, optical glasses, and electronic components. Our Yttrium Oxide is processed to ensure exceptional chemical purity and consistent particle size distribution, meeting the rigorous demands of aerospace, semiconductor, and energy industries.





₹ 14 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Gram |
| Grade | Lab Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 99.999 % |
| Manufacturer | Indian Platinum |
| Application Area | Pharma Intermediate |
| Packing Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 100 g |
| Brand | Indian Platinum |
| Packaging Size | 1 kg /10kg /25 kg |
| Chemical Formula | Gd2O3 |


₹ 2900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Grade | Technical Grade |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99% |
| Molecular Weight | 325,81 g/mol |
| Molecular Formula | La2O3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |



₹ 2800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Grade | A |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Laboratory |
| Physical State/Form | Powder |
| Boiling Point | 30 Degree |
| Pack | Loose |



₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Purity | 99 % |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Formula | 5kg |
| Density | Yes |
| Colour | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Indian Platinum |



₹ 18000 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | bag |
| Packaging Type | Pack |
| Purity | 99% |
| Physical State | Powder |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 1500 / KgGet Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Lanthanum Oxide |
| Form | Powder |



₹ 12000 / BagGet Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Physical state | Powder |
| Application | Industrial |
| Purity | 99% |
| Packaging type | Bag |



₹ 1500 / KgGet Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Industrial |
| Type | Powder |
| Colour | White |
| Purity | 99% |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India









