Offering you a complete choice of products which include phosphoric acid 85 food grade, picric acid powder and 4 amino 3 nitrophenol.




₹ 300 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Litre |
| Concentration | 30–40% |
| Packaging Size | 35 ltr |
| Usage/Application | Agricultural Industry |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Details | 5L Can |
| Application | Food and Beverage |
| Purity/Concentration | 85% |
| Brand | Merck |
| Grade | Laboratory Grade |



₹ 1200 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Purity | 99% |
| Grade | A |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade, Analytical Grade, Reagent Grade |
| CAS Number | 88-89-1 |
| Molecular Weight | 229.10 g/mol |
| Density | 1.76 g/cm3 |


₹ 9900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial, Laboratory |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade, Technical Grade, Reagent Grade |
| Molecular Formula | C6H5NO3 |
| Molecular Weight | 139.11 g/mol |
| CAS Number | 554-84-7 |
| EC Index Number | 209-073-5 |
We bring forth 3 Nitrophenol that is well-acclaimed for its purity and accurate composition among the buyers. The 3 Nitrophenol is highly demanded by various laboratories and pharmaceuticals. Avail 3 Nitrophenol at market leading prices.
Features:
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India

