Offering you a complete choice of products which include potassium chloride powder, silver potassium iodide, trifiuoroacetic acid lr grade and lanthanum nitrate powder.




₹ 100 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kilogram |
| Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Formula | KCl |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Usage | Laboratory, Industrial |
| Physical State | Granules, Powder |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade, Technical Grade, Reagent Grade |
| Density | 1.98 g/cm3 |
| Melting Point | 770 deg C |



₹ 80000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Brand | Indian Platinum |
| Grade | Industrial Grade |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Physical State | Liquid |
| Usage | Laboratory |
| Purity | 99% |
| Molecular Formula | Ag4I5K |
| Molecular Weight | 1105.09 g/mol |
| CAS Number | 12041-40-6 |



₹ 300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Purity | 99% |
| Grade | A |
| Functions | Biocides |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Material | Plastic |
| Brand | Indian Platinum |
| Chemical Name | Trifiuoroacetic acid |
| Categories | Agrichemicals |
| Packaging Type | Bottle |



₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Purity/Concentration | Greater than 99% |
| Brand | Indian |
| Purity | 98% |
| Grade | LR |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | Loose |
| Physical Form | Crystals |
| CAS Number | 10277-43-7 |
| Molecular Weight | 433.01 g/mo |
Darshan Nitin Mehta (CEO)
Indian Platinum Pvt. Ltd.
1, 103, Liberty, Sarojini Path, Vile Parle West, Mumbai - 400056, Maharashtra, India


